IC vlaky: Coming soon!

Autor: Ivan Šuška | 7.8.2016 o 1:24 | (upravené 7.8.2016 o 1:29) Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1288x

Ministerstvo dopravy trúbi, že zvažuje návrat IC vlakov štátneho dopravcu. Dočkáme sa znovuzrodenia tradície pohodlného cestovania, ktoré bude schopné súperiť s konkurenciou?

Keď som v polovici júla cestoval z košickej železničnej stanice, zaujala moju pozornosť na peróne reklama na lavičke.. V prvom momente som zaváhal a premýšľal, či som len nepostrehol znovu zavedenie IC vlakov. V panike som lovil v pamäti kedy železnice začali ponúkať cestovanie časom! Presunul som sa pred 18. január 2016? Poznanie radového cestujúceho mi pripomenulo, že železnice tu i tam riešia oveľa praktickejšie problémy ako prevádzkovanie stroja času... Reklamná agentúra len pozabudla prelepiť svoj výtvor niečím aktuálnejším...

Od polovice júla Hornádom nepretieklo ani veľa vody a Ministerstvo dopravy zatrúbilo, že spolu so štátnou železnicou zvažuje znovu zavedenie IC vlakov.

Určite si všetci pamätáte mediálny a cenový cirkus, ktorý zvádzali štátne železnice so svojím konkurentom (a on s nimi). Výsledkom bolo vycúvanie IC vlakov z boja o cestujúceho. Čo nasledovalo? Konkurent získal symbol rýchlosti na najlukratívnejšej trati de facto pre seba. Bremeno tejto výhry niesol (...a občas nesie) s väčšími či menšími obtiažami. Kde tu svoje polienko do ohňa priložil aj štátny dopravca. Vraví sa, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Napríklad vtedy keď, sa pre RegioJet nenašlo miesto v krásne zrekonštruovanom Zákazníckom centre košickej stanice... Preto cestovné lístky dodnes predáva v hale pri mini pultíku ako trhovník. Alebo keď posledný večerný rýchlik RegioJet-u nechávala štátna železnica úplnou "náhodou" niekoľko minút pravidelne stáť pred prázdnou stanicou Košice. Vpustila ho dnu až potom, čo lokomotíva RegioJet-u trúbením oznámila, že už hodnú chvíľu stojí pred návestím. Mnohí obyvatelia Humenného a Zemplína si iste dobre pamätajú ako ZSSK mimoriadne dôsledne vypravovala posledný rýchlik do Humenného načas. Nečakajúc na cestujúcich z onoho posledného RegioJet-u. Našťastie kompetentní na oboch stranách pochopili, že dôležití sú cestujúci a nie ich hlavy pomazané. A tak RegioJet už večer nestojí pred košickou stanicou zbytočne a do Humenného stíhate prestúpiť. Stevardka RegioJetu si bude musieť naďalej dávať v zime teplé pančuchy aby pri predaji lístkov v hale neprechladla...teda ak sa hlavy pomazané dovtedy nedohodnú.

Dnes máme na najdôležitejšej trati medzi Bratislavou a Košicami (alebo ak chcete medzi Košicami a Bratislavou) rýchliky, ktoré 445 km trať zvládajú bez troch minút za 6 hodín. Tie rýchlejšie rýchliky "iba" za za 5 hodín a 10 minút. Pre korektnosť k obom spoločnostiam neriešme zdržania na trati kvôli modernizácii tratí. Jedna trať na ktorej môžete zažiť rôzny štandard obsluhy, služieb a pohodlia cestovania. 

Štátna železnica znova túži po IC vlakoch. Nakoniec, prevádzkovanie rýchlikov v najvyššom štandarde je pre každého dopravcu výkladnou skriňou. Aj ZSSK si takú zaslúži. Všetci vieme, že kedysi to s IC vlakmi vedela. Či to Ministerstvo a ZSSK myslia skutočne vážne a úprimne uvidíme, keď sa IC vlaky stanú znova skutočnosťou. Budem sa tešiť ak ani potom obidve strany nezabudnú, že konkurencia je zdravá a prospešná. Preto aby sa obaja poskytovatelia stali lepšími a kvalitnejšími pre blaho cestujúceho. Preto hlavy pomazané nezabudnite, že vaše žabomyšie vojny sú pre nás cestujúcich nezaujímavé. Bojujte! Ale o náš záujem cestovať s vami.

Nuž a kým sa Ministerstvo rozhodne či si so štátnym dopravcom znovu trúfne na IC vlaky... niekto z riaditeľstva železníc by mal zavolať do tej reklamnej agentúry. Nech na tú lavičku vytlačia malý, ale výrazný dolep: COMING SOON!  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Faktúra za Kiskove lety stojí na vode

Premiér Robert Fico sa už takmer mesiac vyhráža tým, že pošle Andrejovi Kiskovi faktúru na takmer milión eur za lety do Popradu.

KOMENTÁRE

Faktúra za Kiskove lety pripomína šmejďácku historku

Niekto sa pokúša navodiť dojem, ako keby sa jednotlivé lety nemuseli schvaľovať.


Už ste čítali?